wtorek, 28 lutego 2023

Msza Święta na zamówienie

Kilka dni temu w rejestrze umów zawartych przez partię polityczną Prawo i Sprawiedliwość w 2023 roku pojawił się nowy wpis. Okazało się, że partia rządząca zawarła aneks do umowy z należącą do redemptorysty Rydzyka Fundacją Lux Veritatis. I co się okazało? Co jest przedmiotem owej umowy? Transmisja na żywo Mszy Świętej. Koszt? Tyle co nic. Raptem 36,900 złotych miesięcznie. Jak myślicie, kto za to zapłaci?

Gdzie to transmitują zapytacie? Pewnie w TVP? Nie, nie, nie. W Telewizji Trwam ma się rozumieć. Teraz najlepsze. PIS płaci rydzykowej stacji telewizyjnej prawie 37 tysięcy złotych za transmisję mszy, którą można oglądać za darmo w naziemnej telewizji cyfrowej. Płaci z własnej kieszeni? Tak, tyle tylko że ta "kieszeń" to obok składek członkowskich pieniądze pochodzące z budżetu państwa, gdyż jak wiadomo finansowanie partii politycznych odbywa się również z określonych ustawami subwencji.

Cytat z ojca Rydzyka.
 

Warto w tym miejscu przypomnieć że z Fundacją Lux Veritatis "współpracują" prawie wszystkie ministerstwa w rządzie PIS. Ostatnimi czasy gruchnęła wiadomość że Ministerstwo Obrony Narodowej zapłaciło Telewizji Trwam grube pieniądze, przeszło 700 tysięcy złotych, za emisję programu promującego służbę wojskową. O kolejnych obrywach dowiemy się zapewne niebawem.

Budżetowa gotówka płynie szerokim strumieniem do rydzykowego koryta i wszystko wskazuje na to że płynąć dalej będzie. Nie ma jak dobrze zainwestowane publiczne pieniądze.

środa, 22 lutego 2023

Przywileje i zarobki Posłów i Senatorów III RP

Jesienią bieżącego roku odbędą się wybory parlamentarne. Chętnych do objęcia fuchy Posła bądź Senatora będzie jak zwykle bez liku. Postanowiłem przybliżyć Czytelnikom o co toczy się gra. Mam tu na myśli zarobki oraz przywileje Posłów i Senatorów.


Pierwszy artykuł ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora stanowi, iż polscy parlamentarzyści wykonują swój mandat kierując się dobrem Narodu. A ile kosztuje Naród owo "dobro" dowiecie się z poniższego zestawienia.

Nowe logo Sejmu III RP
Nowe logo Sejmu III RP autorstwa Jerzego Janiszewskiego, twórcy znaku graficznego "Solidarności".
Koszt wykonania znaku graficznego to około 50 tysięcy złotych ...
źródło: www.gov.pl

 

Immunitet parlamentarny

Przywilej przysługujący Parlamentarzystom, który stanowi że poseł lub senator nie może być pociągnięty do odpowiedzialności karnej ani zatrzymany lub aresztowany bez zgody Sejmu lub Senatu.

Zarobki posłów i senatorów

1. Uposażenie poselskie 12826,64 złotych brutto.

2. Dieta parlamentarna 4008,33 złotych brutto.

3. Dodatkowa kasa za ciężką pracę w komisjach sejmowych.

Ryczałt na prowadzenie biura poselskiego

Na chwilę obecną to 19000 złotych miesięcznie. Kasa ta jest przeznaczona na pokrycie bieżących wydatków związanych z prowadzeniem biura poselskiego. Wynajem lokalu, pensje dla pracowników biura (czytaj: kumpli i rodziny), pieniądze na paliwo i taksówki.

Darmowe przejazdy i przeloty na terenie kraju

Posłom i Senatorom przysługuje prawo do bezpłatnego przejazdu środkami publicznego transportu zbiorowego oraz przelotów w krajowym przewozie lotniczym. Ponadto prawo do bezpłatnych przejazdów środkami publicznej komunikacji miejskiej.

Zakwaterowanie w Domu Poselskim bądź kwaterach prywatnych

Zakwaterowanie w Domu Poselskim przysługuje posłom oraz senatorom, którzy nie są zameldowani w Warszawie i nie posiadają prawa do lokalu w tym mieście. Poseł może również wynająć chałupę w Warszawie jeśli hotel poselski mu nie odpowiada. Pokrywany przez Kancelarię Sejmu oraz Senatu koszt wynajęcia kwatery prywatnej nie może przekroczyć kosztów zakwaterowania w Domu Poselskim, czyli kwoty 3500 złotych miesięcznie.

 

Kasa na noclegi poza Warszawą i miejscem stałego zamieszkania

Pokrycie kosztów noclegów poza miejscem stałego zamieszkania i poza Warszawą, związanych z wykonywaniem mandatu poselskiego w wysokości do 7600 złotych rocznie.

Tablety i inne gadżety

Kancelarie Sejmu i Senatu zaopatrują wybrańców narodu w elektronikę niezbędną do sprawowania mandatu. Tablety na koszt podatnika ma się rozumieć.

Odprawa

Każdemu parlamentarzyście, który przerżnie w następnych wyborach i nie powróci na Wiejską przysługuje, na otarcie łez, odprawa w wysokości trzech miesięcznych uposażeń.

Wpływy

Na koniec przywilej nieformalny, najczęściej pomijany milczeniem w tego typu zestawieniach. Władza i wpływy. Dzięki statusowi posła bądź senatora kumple i znajomi królika (rodzina i znajomi) znajdują w cudowny sposób wikt i opierunek na państwowych posadach, albo nazywając rzeczy po imieniu synekurach.


Żyć jak Poseł w Polsce. Marzenie każdego Kowalskiego. Nic tylko stanąć w szranki i walczyć o mandat parlamentarny.