Stało się! Po 225 latach oczekiwania ludzka próżność zatriumfowała! 11 listopada, w 98 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, elity polskiego kleru zdecydowały się na wielkie otwarcie molocha o wdzięcznej nazwie Świątynia Opatrzności Bożej.
Dlaczego trwało to tak długo? Wszystko z winy kochanka carycy Katarzyny II, Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz posłów Sejmu Czteroletniego. Po tym jak
3 maja 1791 udało im się w końcu uchwalić Konstytucję, zapragnęli z tej okazji podziękować bożej opatrzności, która nieprzerwanie czuwa nad Rzeczpospolitą i chroni ją od złego, i zafundować jej Świątynię. Jak się okazało na zmianę ustroju Rzeczypospolitej Obojga Narodów było już za późno, trzeci zabór pogrzebał Ojczyznę, a wraz z nią plany budowy Świątyni. Po 123 latach niewoli, wraz z odrodzeniem kraju, odżyły nadzieje na dokończenie dzieła. Niestety i tym razem opatrzność nie pomogła. Druga wojna światowa, a później pół wieku pod rządami komunistów skutecznie paraliżowały aktywność kleru na budowlanym polu. Na szczęście po roku 1989 zabłysła iskierka nadziei. Ówczesny prymas Józef Glemp powrócił do tematu, ale priorytety póki co były nieco inne. Po wielu dekadach zaciskania pasa przyszedł czas na zasłużoną nagrodę. Kler, który przez wszystkie lata niewoli tak aktywnie wspierał starania o wolną Polskę mógł w końcu odebrać zasłużoną nagrodę i nasycić do woli wszelkie materialne ciągoty. Na dziękowanie opatrzności przyszło nam poczekać kolejne 10 lat.
Budowę Świątyni Opatrzności Bożej rozpoczęto dopiero w roku 2002 i jak się szybko okazało jest to przysłowiowy worek bez dna. Budowa pochłonęła już przeszło 220 milionów złotych. Jak się zapewne domyślacie ubogi Kler nie kwapi się by dokładać do interesu. Wszystkie pieniądze na budowę Świątyni pozyskano od darczyńców bądź wydarto na siłę z budżetu Państwa. "Jak to? Z naszych podatków?!", zapytacie. Owszem. Na dodatek, by zamknąć usta protestującym bezbożnikom, zastosowano pewien fortel by pieniądze trafiły na konto Świątyni. Zostały one przekazane na budowę Muzeum Jana Pawła II i prymasa Wyszyńskiego, które powstaje w ramach Świątyni Opatrzności Bożej. Podatnik sponsoruję więc budowę Muzeum, a nie samej Świątyni. Reasumując160 milionów pochodzi więc od darczyńców (na Świątynię), pozostałe 60 milionów (na budowę muzeum) z naszych podatków.
Oto, krótka historia dotacji na Świątynię z budżetu państwa:
2008 - 30 mln zł;
2012 - 4 mln zł;
2013 - 4 mln zł;
2014 - 6 mln zł;
2015 - 16 mln zł;
Chcąc usprawiedliwić dotacje z budżetu Państwa na obiekt sakralny ówczesny minister kultury (2007-2014) Bogdan Zdrojewski skwitował to w następujący sposób: "budowa muzeum Jana Pawła II mieści się w obszarze
polskiej racji stanu". Nic dodać, nic ująć.
Chyba nie muszę dodawać, iż na uroczystej mszy z okazji otwarcia Świątyni Opatrzności Bożej nie zabrakło najwyższych przedstawicieli władz państwowych. Był obecny prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło, marszałkowie Sejmu i Senatu etc. etc. etc.
Wciąż nie jest za późno by trafić na listę darczyńców, gdyż na wykończenie Świątyni potrzeba jeszcze bagatela 30 milionów złotych. Jeśli będziemy wyjątkowo hojni zasłużymy sobie na tablicę z imieniem i nazwiskiem w Alei Zasłużonych Darczyńców. Jak przekonują na stronie Centrum Opatrzności Bożej tablice takie "Będą najtrwalszą pamiątką po naszym życiu na tym świecie."
Świątynia Opatrzności Bożej Aleja Darczyńców
Autor: Happa, Źródło: Wikimedia Commons
Poniżej zamieszczam taryfikator dla darczyńców :
"W jaki sposób można uwiecznić swoje nazwisko na tablicy w Alei Zasłużonych Darczyńców?
Darczyńca, który wesprze Centrum Opatrzności Bożej kwotą powyżej 2000zł może zostać uwieczniony na Zbiorczej Tablicy Upamiętniającej.
Ofiarodawca, który wesprze Centrum kwotą powyżej 5000zł może zostać uwieczniony Indywidualną Tabliczką Upamiętniającą.
Osoba, która wesprze Centrum kwotą powyżej 10.000 zł będzie upamiętniona indywidualną Małą Tablicą Upamiętniającą.
Imię i nazwisko Ofiarodawcy, który wesprze Centrum kwotą powyżej 30.000zł będzie zapisane na Indywidualnej Średniej Tablicy Upamiętniającej.
Darczyńca, który ofiaruje kwotę przekraczającą 50.000zł może zostać uwieczniony Indywidualną Dużą Tablicą Upamiętniającą."
TUTAJ znajdziecie szczegółowe informacje.
Nie codziennie zaszczyca się Opatrzność pomnikiem pychy i próżności tych rozmiarów. Pozostaje mi wyrazić nadzieję, iż nie weźmie nam Ona tego za złe i nie pokarze pomieszaniem języków.